Amazoňan oranžovokřídlý (Amazona amazonica)


Čeleď: Papouškovití (Psittacidae)

Podčeleď: Papoušci (Psittacinae)

Rod: Amazoňan (Amazona)

Anglický název: Orange-winged Amazon

Německý název: Venezuela-Amazone


Délka: 30 - 35 cm


Popis: hlava: čelo modré, tváře žluté, vzadu zelená, oči: s oranžovou duhovkou, zobák: šedý, krk, prsa, břicho a ocas: zelené, křídla: zelená s oranžovým pruhem, nohy: šedé


Výskyt: Kolumbie, Venezuela, Guayana, Peru, Brazílie, Trinidad


Život v přírodě: žije v párech nebo menších skupinkách, v lesích, na palmách, v otevřené krajině, na plantážích citrusových plodů


Hnízdění: v dutinách stromů, samice snáší 2-5 vajec, mláďata se líhnou za 21-26 dní a opouštějí hnízdo po 8-9 týdnech


Chov: jen pro velké voliéry a pro zkušené chovatele


Potrava: směs pro velké papoušky, semena, zrní, ovoce a zelenina, dužnaté plody, zelené krmivo, ořechy, piškoty, větvičky k okusování


Velikost kroužku: 9,5 mm


Délka života: cca. 40 let


Status: CITES II - silně ohrožený druh


Zajímavosti a rady pro chovatele: Amazoňan oranžovokřídlý patří k náročnějším druhům papoušků, a jeho chov vyžaduje odborné znalosti. Je to společenský papoušek, který není rád sám, měli byste proto koupit aspoň dva. Je možné chovat i několik párů ve společné voliéře. Jenom v době hnízdění (od května) může být agresivní a doporučuje se v tomto období jednotlivé páry chovat odděleně. Celkově je amazoňan oranžovokřídlý však mnohem méně agresivní než jiné druhy amazoňanů.

Tento papoušek může být velmi hlasitý a často křičí. Rád okusuje dřevo (i nábytek) a dá se jen těžko převychovat. Není tedy vhodný pro obyčejné obydlené místnosti. Doporučuje se jeho chov ve velké vnitřní voliéře nebo ve vlastní, neobydlené místnosti ve velikosti 4x2 m, kterou zařídíme podle potřeb papouška, v ideálním případě s přistavenou venkovní voliérou. K výstavbě venkovní voliéry je však třeba mít souhlas sousedů, aby si potom nikdo nestěžoval na hluk.

Velmi důležitý je dostatek místa, amazoňan oranžovokřídlý rád a často létá. Pokud nemá k tomu možnost, snadno ztuční. Potřebuje hodně pohybu a každý den čerstvé větvičky včetně listů a květů k okusování.

Při chovu ve vnitřní voliéře by vlhkost vzduchu neměla byt nižší než 50% (mohlo by dojít k onemocnění sliznice), ani vyšší než 60% (mohlo by dojít ke vzniku plísně). Teplota by neměla klesnout pod 15°C. Protože amazoňan oranžovokřídlý pochází z vlhké oblasti a má rád vodu, měli bychom ho pravidelně (v létě klidně i každý den) postřikovat vodou. Postřik provádíme rozprašovačem na květiny, ve venkovních voliérách i zahradním postřikovačem.

Pro hnízdění se doporučují dřevěné budky s rozměry 30x30x80 cm, vletový otvor by měl mít průměr 10-12 cm.Design downloaded from free website templates.