Korela chocholatá (Nymphicus hollandicus)


Čeleď: Kakaduovití (Cacatuidae)

Podčeleď: Korely (Nymphicinae)

Rod: Korela (Nymphicus)

Anglický název: Cockatiel

Německý název: Nymphensittich


Délka: 30 - 33 cm


Popis: hlava: čelo, tváře, chocholka a hrdlo žluté, vzadu šedá, na tvářích velká oranžová skvrna, oči: s hnědou duhovkou, zobák: tmavě šedý, prsa a břicho: šedé, křídla: šedá, na okraji bílá, ocas a nohy: šedé


Výskyt: celá Austrálie a Tasmánie


Život v přírodě: žije nomádicky v párech nebo menších skupinkách, občas tvoří i hejna, v lesích, v travnatých savanách, v suchých křovinatých oblastech, v otevřené polopouštní krajině


Hnízdění: koloniálně v dutinách stromů, ve skalních a zemních děrách, v lidských stavbách, samice snáší 2-5 vajec, mláďata se líhnou za 19 dní a opouštějí hnízdo 35 dnů po vylíhnutí


Chov: vhodný druh i pro začínající chovatele, vhodný i do malé klece


Potrava: směs zrnin, semena, nezralé klásky obilnin, proso, oves, ovoce, zelenina, zelené krmivo, větvičky k okusování


Hlas: zvukový soubor zde (491 kB)


Velikost kroužku: 5,5 mm


Délka života: cca. 20 let


Status: volný


Zajímavosti a rady pro chovatele: Korela je velmi často chována ve voliérách. Je to odolný, snášenlivý a nenáročný papoušek vhodný i pro začínající chovatele. Kromě přírodního zbarvení (viz. obrázek) existuje mnoho barevných odchylek a mutací - celkově žluté, celkově bílé, bělokřídlé aj.

Korely se snadno přizpůsobí změně prostředí a je možné je chovat v celoročních voliérách bez přitápění.

Můžeme je chovat společně s jinými snášenlivými ptáky, např. s andulkou vlnkovanou, s různými druhy kakariki nebo žebřičkou pestrou.

Obvykle jsou korely poměrně klidné a tiché, umí však i hlasitě křičet, což může způsobit problémy se sousedy. Jejich hlas zní melodicky, samec umí vydávat víc odlišných tónů než samice. Hlodají míň než jiní papoušci, doporučuje se jim však stále dávat větvičky nebo stromovou kůru k okusování, aby nepoškodily nábytek nebo tapety.

Rády se koupou a měli bychom je pravidelně postřikovat rozprašovačem na květiny nebo jim nabízet jinou možnost koupání. Dají se zcela ochočit můžou se naučit několik slov.

Pro hnízdění se doporučují dřevěné budky s rozměry 25x25x35 cm s vletovým otvorem o průměru 8 cm.Design downloaded from free website templates.