Často kladené otázky

Co je třeba vědět, když chci koupit papouška?


Pokud si chcete koupit papouška, měli byste se předtím o vybraném druhu dostatečně informovat. Informace můžete získat z odborné literatury, ale také z internetu nebo z rozhovorů s jinými majiteli papoušků. Pro chov papouška potřebujete dostatečně velkou klec, musíte tedy mít dost místa v bytě. Aby se papoušek u Vás cítil dobře, musíte ho aspoň občas pouštět prolétnout ven. Počítejte s tím, že Vám přitom může pošpinit nebo nahlodat nábytek. Někteří papoušci (zejména větší druhy) můžou být velmi hlasití a jejich křik by mohl vadit nejen Vám, ale i Vašim sousedům.

Klec a okolí klece je třeba pravidelně čistit – pokud máte jednoho papouška, aspoň jednou za týden, pokud jich máte víc, podle potřeby i víckrát za týden. Vodu je třeba denně vyměnit a doplňovat krmivo. Pokud odjedete na dovolenou, musíte si tedy najít někoho, kdo se zatím bude o papouška starat. Potřebujete dostatek peněz - kromě ceny papouška a klece musíte počítat s dalšími stálými náklady za krmivo, písek apod. Chov dalších zvířat ve stejné místnosti většinou nedělá problémy. V domácnosti by však neměla žít kočka, ani když je dobře vychována, protože se na rozdíl od psa nikdy nenaučí, že papouškovi nesmí ublížit. Papoušek se nedá chytit do ruky a hladit jako pes nebo kočka, jeho peří je citlivé na porušení. Pro malé děti proto papoušci nejsou zrovna nejvhodnější domácí zvířata. Jsou vhodní spíš pro starší děti, které mají radost z jeho pozorování a zpěvu. Odpovědní za správný chov jsou ale v každém případě dospělí.

Jestli Vás to vše neodradilo, pomůžou Vám odpovědi na následující otázky při výběru vhodného papouška.


Kteří papoušci jsou vhodní i pro začátečníky?


Jsou to například agapornis fišeri, agapornis hnědohlavý, agapornis růžohlavý, agapornis růžohrdlý, agapornis škraboškový, andulka vlnkovaná, alexandr malý, korela chocholatá, neoféma bourek, neoféma modrohlavá, neoféma ozdobná, neoféma tyrkysová, papoušíček šedokřídlý, papoušek zpěvavý, rozela pestrá.


Kteří papoušci jsou vhodní i do malé klece?


Jsou to například agapornis fišeri, agapornis hnědohlavý, agapornis růžohrdlý, agapornis škraboškový, andulka vlnkovaná, korela chocholatá, lorikul filipínský, lorikul korunkatý, papoušíček brýlatý, papoušíček šedokřídlý.


Kteří papoušci mají vlohy k opakování lidské řeči?


Jsou to například andulka vlnkovaná, amazoňan běločelý, amazoňan haitský, amazoňan kubánský, amazoňan modrobradý, amazoňan modročelý, amazoňan nádherný, amazoňan oranžovokřídlý, amazoňan tukumana, amazoňan žlutohlavý, lori mnohobarvý, kakadu inka, kakadu molucký, kakadu žlutolící, kakadu žlutočečelatý, papoušek senegalský, papoušek žako.

U žádného papouška však neexistuje jistota, že se opravdu naučí mluvit.


Jeden nebo dva papoušci?


Papoušci mají rádi společnost, v přírodě jsou jen málokdy sami. Člověk nikdy nemůže papouškovi plně nahradit partnera, ani tehdy, když je často doma a věnuje mu hodně času. Proto je v každém případě lepší mít dva než jen jednoho papouška. Přitom by oba papoušci měli být stejného druhu, protože každý druh má své zvláštnosti a ne všechny druhy se dobře snáší. Pokud nechcete mláďata, kupte dva papoušky stejného pohlaví, abyste jim nemuseli stále odebírat vajíčka. Doporučuje se koupit dva samce, protože se většinou líp snáší a mají menší potřebu okusovat dřevo (tedy i nábytek) než samice.


Jak dlouho žije papoušek?


Délka života závisí na velikosti papouška, samozřejmě ale i na úrovní chovatelské péče. Větší papoušci se můžou dožít velmi vysokého věku. Andulka žije při dobré péči asi 10 let, agapornis 15 let, korela 20 let, rozela 25 let, amazoňan 40 let, velký ara nebo kakadu i víc než 50 let.


Kolik stojí papoušek?


Cena zavisí na velikosti a početnosti druhu papouška. Nejlevnější je andulka, která se někdy prodává už za 100 korun. Nejlevnější velcí papoušci - amazoňan oranžovokřídlý nebo žako liberijský - se dají sehnat za 6000 Kč, za vzácné druhy jako je např. kakadu inka se platí víc než 100 000 Kč.


Jak má vypadat klec?


Čím větší je klec, tím líp se v ní papoušek cítí. Minimální rozměry klece jsou pro malé papoušky 60 x 40 x 50 cm, pro střední papoušky 60 x 60 x 100 cm, pro velké papoušky 70 x 80 x 100 cm. V kleci musí být několik dřevěných bidel, krmítko, miska s vodou a písek. Bidla umisťujeme tak, aby z horních nebyla znečišťována spodní. Krmítka upevňujeme do vyšší polohy k bidlu, na kterém papoušek nejčastěji sedí. Spodní část klece chráníme tabulovým plexisklem, aby se zamezilo vypadávání nečistot a potravy.


Jak se má umístit klec?


Klec by měla být umístěna stále na stejném, pokud možno klidném místě. Nedáváme ji na temné místo ani k oknu, kde několik hodin denně dopadávají přímé sluneční paprsky, na topení nebo do průvanu. Doporučuje se umístění ve výšce asi 1,50 m od podlahy. Papoušek se tak bude cítit bezpečně. Teplota v kleci by neměla klesnout pod 10°C. Nižší teplota papouškům škodí, stejně jako horko a velké teplotní výkyvy.


Jaké druhy větví můžu dát papouškovi k okusování?


Nejlepší jsou čerstvé větvičky z ovocných stromů, vrby, topolu, jívy, břízy a jeřábu. Hodí se i smrkové nebo borové větvičky.


Jak můžu papouška ochočit?


Nově získanému papouškovi trvá nějakou dobu, než si zvykne na svého majitele a nové prostředí, na začátku bude plachý a nedůvěřivý. Proto ho musíme ponechat alespoň týden v klidu a svou přítomností ho nevyrušujeme. Později mu věnujeme víc pozornosti, aby si zvykal na naši společnost. Když si na svého majitele zvykne, můžeme ho naučit brát pamlsky z ruky. Nejprve je podáváme přes pletivo, později otevřenými dvířky. Současně na papouška hodně mluvíme, což ho uklidňuje i přivábí. Klidný a důvěřivý papoušek se časem pak naučí z bidla přecházet na náš prst a ruku.

Někteří papoušci se naučí pískat a dokážou zapískat i celé písně, jiní napodobují hlas zvířat, různé zvuky, pláčou, smějí se, kašlou apod. Naučí se mluvit nejen slova, ale i krátké věty. Zvláště nadaní papoušci znají až 200 slov. Papoušek přitom samozřejmě nerozlišuje, co se má učit a co pro něho není vhodné, proto nesmí slyšet ta slova, která nechceme, aby opakoval. Nejprve se naučí jedno slovo, které mu stále opakujeme. Když ho opakuje, učíme ho další slova.

Snaha získat důvěru papouška a naučit ho mluvit vyžaduje mnoho času a trpělivosti. Neklidem a násilím se nikdy úspěchu nedocílí, naopak se vše zhorší. U některých jedinců to trvá nejen měsíce, ale i dlouhé roky, jiní se to nenaučí nikdy. V žádném případě však nemůžeme dávat vinu samotnému papouškovi, ale především jeho majiteli, který neměl dostatek trpělivosti nebo mu nevěnoval dost času.


Co mám dělat, když má papoušek dlouhé drápy?


V přírodě se drápy obrušují, když papoušek sedí a chodí na hrubé kůře stromu, a tak zůstanou krátké. Pokud však papoušek sedí jen v kleci na hladkých bidlech, můžou mu narůstat tak dlouhé drápy, že mu budou překážet. Potom je třeba s tím něco udělat. Doporučuji proto vyměnit aspoň některé bidla v kleci za nehlazené větvičky stromů, resp. ovinout bidla pískovanou lepenkou nebo jemným smirkovým papírem. Je to pro papouška mnohem příjemnější, než když ho chytíte do ruky a ostříháte mu drápy.Design downloaded from free website templates.